آموزش وردپرس
خانه / خواهر خوانده های شهرداری

خواهر خوانده های شهرداری

مریوان با سلیمانیه و اربیل و دیاربکر خواهر خوانده می شود

مریوان دروازه تجارت با عراق:

مدیر روابط عمومی شهرداری مریوان می گوید:

شهر مریوان یکی از شهرهای استان کردستان در غرب کشور و یک شهر مرزی است که به دلیل وجود بازارچه بین المللی باشماق کانال ارتباطی و اقتصادی بین کردستان ایران و شمال عراق محسوب می شود.

 بختیار کریمی ادامه می دهد: این مرز نقش حیاتی نه تنها در اقتصاد استان که در اقتصاد کشور دارد. ما سالانه به خاطر وجود این مرز سوای جاذبه های گردشگری، مهمانان زیادی از سراسر کشور در مریوان داریم.

  وی می افزاید: د رمورد جاذبه های گردشگری شهر مریوان باید بگویم که این شهربا توجه به طبیعت بکر و ویژه ای که دارد، صاحب پتانسیل خوبی برای جذب گردشگر می باشد. وجود دریاچه زریبار، بازارچه مرزی برای خرید کالاها و تفرجگاه های عالی، مریوان را به یک قطب گردشگری کشور بدل کرده است. البته بدون شک مرز باشماق هم نقش اساسی در زمینه جذب گردشگر دارد.

مدیر روابط عمومی شهرداری مریوان ادامه می دهد: این شهر ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارد، زبان مردم کردی ، دین شان  اسلام و مذهب شان سنی است.مریوان همچنین به دارالعلوم کردستان شهرت دارد.

مریوان، پایتخت تئأتر خیابانی  کریمی با بیان اینکه هر سال د رمریوان شاهد فعالیت ها و رویدادهای فرهنگی تاثیرگذاری در سطح ملی و بین المللی هستیم می گوید: برای مثال در حوزه هنری ، هرسال جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی در شهر مریوان برگزار می شود. شهرداری مریوان هم امسال برای پوشش این فعالیت یک پارک ویژه به اسم شانو که  در زبان کردی به معنای تئاتر و نمایش است، آماده کرد و با راه اندازی این پارک، مریوان به پایتخت تئاتر خیابانی کشور شهره شد.

مدیر روابط عمومی شهرداری مریوان ادامه می دهد: یکی دیگر از رویدادهای مهمی که  در شهر مریوان اتفاق افتاد و نشان دهنده دوستی و محبت شهروندان این شهر به هم است، ماجرای معلمی بود که برای همدردی با شاگرد مبتلا به سرطانش، سر خود را تراشید. آقای محمدعلی محمدی همان معلم فداکار مریوانی است که به خاطر دانش آموزش  ماهان سر خود را تراشید و این اتفاق بازتابی گسترده در تمام دنیا داشت. وی ادامه می دهد: از دیگر رویدادهای خوب امسال افتتاح شبکه تلویزیونی نسیم د راستان کردستان بود. شبکه سراسری نسیم به منظور ایجاد شور و نشاط در میان ایرانیان راه افتاده است و مراسم افتتاح آن در کردستان در شهر مریوان برگزار شد.

پرواز بر فراز زریوار

یکی دیگر از رویدادهای جالب توجه در مریوان برگزاری نخستین جشواره ورزش های هوایی بود. کریمی دراین مورد توضیح می دهد: دریاچه زریبار و کوههای اطرافش منطقه ای زیبا و مناسب برای پرواز پاراگلایدرهاست. به همین جهت نخستین جشنواره ورزش های هوایی در این شهر برگزار شد و ورزشکارانی از سراسر کشور به مریوان آمدند.

وی می گوید: این توضیحات نشان می دهد شهر مریوان جاذبه ها و پتانسیل های خاص خود را هم در زمینه جذب گردشگر و هم در حوزه مسایل تجاری و اقتصادی دارد.

مدیر روابط عمومی شهرداری مریوان ادامه می دهد: در منطقه مریوان، منطقه اورامان به دلیل بافت تاریخی و فرهنگی خاص خودش یکی از مناطق بسیار زیبا و جذاب گردشگری در منطقه مریوان است. برگزاری مراسم پیر شالیار که به نام عروسی پیر شالیار و یا کمسای نیز مطرح است، یکی از آیین های تاریخی و فرهنگی این بخش است که  هر ساله با حضور عکاسان ، فیلمسازان گردشگران داخلی  و خارجی و اصحاب هنر و فرهنگ برگزار می شود.

شهرداری، مریوان را سبز کرد

کریمی می گوید: سرانه فضای سبز عمومی در مریوان به ازای هر شهروند یک ونیم متر مربع بود. برای افزایش این میزان ، شهرداری برنامه ای را به صورت جدی در دستور کار قرار داد و اکنون با افزودن صدهزار متر مربع ، این سرانه به حدود ۴ متر مربع ارتقا یافته است.

مدیر روابط عمومی شهرداری مریوان ادامه می دهد: در حوزه فعالیتهای فرهنگی نیز شهرداری مریوان امسال جشنواره آدم برفی را با حضور بیش از ۵ هزار نفر از مردم این شهر برگزار کرد. همچنین سه تا چهار دفعه در سال، همایش پیاده روی عمومی با هدف توسعه ورزش همگانی و ایجاد شور و نشاط در مردم انجام می شود.

وی با بیان اینکه شهرداری در زمینه کارهای خدماتی، عمرانی و اداری همواره به سمت نوگرایی و نوآوری می رود می گوید: برای مثال در حوزه اطلاع رسانی و ارتباط با شهروندان ، سامانه شهری ۱۳۷ و سامانه پیام کوتاه راه اندازی شده است. همچنین ۳۰۰ استند در شهر نصب شده است که علاوه بر درآمدزایی، برنامه های فرهنگی و هنری را به شهروندان معرفی می کند.

حضور جدی در نمایشگاه

مدیر روابط عمومی  شهرداری مریوان با بیان اینکه امسال برای چهارمین بار است که شهرداری مریوان در نمایشگاه بین المللی جامع مدیریت شهری حضور می یابد ادامه می دهد: در گذشته صرفا ما به دنبال اعلام حضور در نمایشگاه بوده و به شکل سنتی شرکت میکردیم. اما امسال تلاش کردیم با غرفه سازی مناسب، حضور جدی تر داشته و دستاورد ها و تجربیات شهرداری مریوان را ارایه کنیم.

کریمی می گوید: شهرداری مریوان همواره به دنبال گسترش ارتباطات خود با دیگر شهرداریها و انتقال دو جانبه تجربیات است. در همین راستا هم برنامه خواهر خواندگی با شهرهای مانند سلیمانیه و اربیل عراق و دیار بکر ترکیه را در دستور کار داریم.

وی ادامه می دهد: این نمایشگاه نیز فضای تعاملی مناسبی را در اختیار شهرداریها برای ارائه تجربیات و ایده های نو در اختیار میگذارد.